DELA

Gott och blandat på årets bokmässa

    Från saga till demilitarisering.
    Ett brett utbud av åländska böcker presenteras på årets bokmässa i Alandica på lördag.
    Endagsmässan som ordnas i Alandica drar runt sjuhundra besökare varje år, säger bokhandlaren Gunnar Johansson som arrangerar mässan tillsammans med Ben Johans i PQR-Kultur.
    Båda två nämner Kenneth Gustavssons ”Ålandsöarna – en säkerhetsrisk?” som mässans stora bok.
    – Han har ju forskat i ämnet under nästan tjugo år och boken har länge varit emotsedd, är Gunnar Johanssons kommentar.
    Tio författare presenterar böcker som nyss släppts eller är på gång. Bengt Häger i Eckerö ger ut ”Ett händelserikt liv” på eget förlag. I den 366 sidor tjocka boken skriver han om sitt liv som privatperson och politiker.
    Kjell Ekström presenterar ”Andersudde – en plats i solen”, en ny bok om affärsmannen Anders Wiklöfs anläggning i Järsö. Ekström har tidigare gjort boken ”Konstens Andersudde”. I den nya boken presenteras nytillkomna konstverk men också anläggningens historia, med avsnitt om bland annat villan, orangeriet och arkitekten Folke Wickström.
    Boken som är tryckt i tretusen exemplar kan inte köpas i bokhandlar men säljs på bokmässan och vissa utvalda evenemang, bland annat Alandicakonserten för Östersjöfonden den 17 november.
    Läs mer i papperstidningen!

    Patrik Dahlblom