DELA
Foto: Stefan Öhberg
Veronica Lindholm och Amelie Jansson ser på brända benbitar i en av de många lådorna i museets källare.

En vandring bland museets äckligheter

    Ormar i sprit och kranium från 1700-talet.

    Det är några av de föremål som Kulturhistoriska visar under höstlovets Äckelpäckepromenader.
    Amelie Jansson, 8 år, går Äckelpäckelpromenad på Ålands kulturhistoriska. Med sig har hon sin farmor och farfar, Leif och Barbro Jansson.

    – Jag har plockat fram äckliga, konstiga, läskiga och intressanta föremål, säger arkeolog Veronica Lindholm och tar fram blå skoskydd till alla.

    I magasinet måste det vara rent.

    Vandringen i det stora magasinet inleds med ormar, paddor och möss inlagda i sprit. Burkarna har för många år sedan använts i Ålands lyceums undervisning.

    – Så här visade man föremål innan det fanns datorer och fotografier, säger Veronica Lindholm.

    I en burk kan man i nio steg följa med ynglets väg till att bli en groda, i en annan burk finns glansiga fiskar. När vandringen fortsätter till lådan med uppnålade skalbaggar ifrågasätter Amelie Jansson kackerlackornas förmodade död.

    – Hur kan de ha dött, kackerlackor är ju de tåligaste djuren?

    Äckelpäckelpromenaden i Kulturhistoriskas centralmagasin arrangeras också i dag klockan 14 och 15.00.

    Läs mer i fredagens Nya Åland!