Vi frågar men får inget svar

DELA

Skärgårdsborna har från tid till annan och särskilt på senare tid fått vänja sig vid olika omställningar i trafiken och dessutom är fler förändringar på kommande.

Vi som bor i skärgården är förstås beroende av trafik och infrastruktur.

Infrastrukturen tur och retur skärgården- Mariehamn måste fungera. Likaså trafiken inom kommunen.

Den interna trafiken är en förutsättning att barn kommer till dagis och hem igen, att skolbarnen gör det samma, att de som arbetar kommer till och från jobb och tillsammans med med de andra kan upprätthålla verksamheterna. Dag- som kvällstid ordnas även olika aktiviteter som alla som vill delta, ska ha samma möjlighet att delta i, vilket kräver att den interna färjtrafiken mellan byarna fungerar.

Inbesparingar har varit senaste tidens melodi vilket lett till längre resor och färre turer. Utbyarna, särskilt Enklinge har fått betydande försämringar.

Från Kumlinge kommuns sida har vi efterfrågat de inbesparade beloppen men inte fått svar på våra frågor. Regeringen har i enlighet med god förvaltning att handlägga våra frågor utan onödigt dröjsmål.

På vilka grunder har svaren från regeringen uteblivit?

Vilka är miljöeffekterna? Hur stora är de ekonomiska inbesparingarna? Här efterlyser vi även en redogörelse för vad den utökade interna trafiken kostar i dag samt i det framtida trafikupplägget. En utökad intern trafik är nödvändig till följd av att linjetrafiken i dag i stor utsträckning kör förbi Enklinge.

Vad är inbesparingen på linfärjan mellan Snäckö och Seglinge efter att tidtabell infördes?

En annan aktuell debatt handlar om samarbeten inom kommunerna, likaså om sammanslagningar mellan kommuner. Samarbetar gör vi redan i dag och det är något vi i skärgårdskommunerna har och har haft på våra agendor länge.

Dessvärre har den tanken numera svårt att lyfta i och med beslutet från regeringen att lägga ner den tvärgående trafiken. Den var en sammanlänkande trafik som hade många positiva effekter och som vi saknar i dag.

Ska vi dela tjänster får den som har flera kommuner som sitt arbetsfält övernatta på vägen och orimligt många arbetstimmar går åt till att ”ligga på vägarna”.

Samarbeten kan vara bra för att hålla jämförbar kompetens, kontinuitet och trygghet men har ingen inbesparande effekt i respektive kommuns budget då resorna blir långa och kostsamma.

Vi behöver politiker som förstår skärgårdsbornas livsvillkor, som kan sätta sig in i hur vardagspusslet kan se ut och förstår betydelsen av trafik såväl mellan som inom kommunerna.

Vi behöver politiker som samarbetar med oss och med andra, som står upp för våra värderingar och frågor och som arbetar för och bidrar till att tilltron till ett liv och en framtid i skärgården återskapas.

Varje by, stad och ö skapar helheten.

Åland är ett!

GUN-MARI LINDHOLM

ORDFÖRANDE I KUMLINGE KOMMUNSTYRELSE