Den finska regeringen Orpo vill fortsätta på sin politiska linje om dom skulle vinna nästa val. Sedan många år har pensionärerna betalat en högre skatt i jämförelse med det arbetande folket. I fjol gick högerregeringen Orpo in för att öka ytterligare på orättvisan genom att bara sänka för de som är i arbete. Och mest för de högavlönade! Läste i Hufvudstadsbladet den 11.5.26 att nu ska samlingspartiet med Orpo i spetsen arbeta för ytterligare ”skattesänkningar för arbete i alla inkomstklasser”. Det vill säga om dom lyckas vinna valet. ”Det ska löna sig att jobba” säger Orpo. Däremot lönar det sig inte att vara pensionär i Orpos samhälle trots att det är de facto dagens pensionärer som varit med och byggt upp dagens välfärdsamhälle. Jag hoppas innerligen att nästa regering ser över beskattningen av pensioner så att ett mer rättvist system införs.
Lokalt här på Åland finns också en hel del att önska i frågan. Landskapsregeringen tog bort sjukdomsavdraget vilket drabbade oftast äldre med pension. Har man kompenserat med något annat i beskattningen? Inte vad jag sett. Kommer endast på att de äldre som bor på ngn typ av institution har fått behålla 50 euro mer av pensionen. De flesta pensionärer bor ju inte på institution så vad tänker landskapsregeringen göra för att minska på pensionärernas skattetryck rent generellt?
Skyll inte på att det är rikets behörighet i alla avseenden. Åland kan inom sin behörighet arbeta för en mer rättvis skatt mellan löntagare och pensionärer. Frågan är: vill man?
JAN T MATTSSON


