Pratstunden: Lasse Kratz, 70, pensionärsliv är fullt av projekt

DELA

Lasse Kratz har arbetat större delen av sitt liv som golvläggare, rest världen runt och uppfyllt sin dröm om att flytta till Åland. Efter en tuff kamp mot tungcancer ser han nu framemot hösten. – Då ska jag få nya tänder, som ska göra vardagen lite enklare, säger han.

Den 29 juli 1956 föddes Lasse Kratz i Gävle, Sverige. 2002 flyttade han och hans fru Annica Kratz till Åland, Jomala från Huddinge. De har bott i samma hus i Jomalaby sedan dess. Huset byggdes år 1895 och Annicas mormor flyttade in i huset år 1913. Efter det bodde Annicas mamma i huset och nu Lasse och Annica.

Lasse och Annica träffades i Bålsta, norr om Stockholm. De gifte sig när Lasse var 22 år och Annica var 19 år, i Kalmar kyrka i Bålsta. De har nu varit gifta i 47 år.

Foto: Celina Holmberg
Annica och Lasse Kratz när de gifte sig.

Har du haft något mål i livet som du uppfyllt?

– Målet var nog alltid att flytta till Åland och de gjorde vi 2002.

Lasse började snickra redan som 13-åring. 1977 gick han över till att bli golvläggare. Det är något han fortfarande gör vid sidan av pensionärslivet. Lasse jobbar och sysslar med olika saker hela tiden.

Vad gör du om dagarna nu när du är pensionär?

– Jag lägger mattor, lägger golv och sysslar på med saker här hemma.

Lasse har bland annat byggt om deras terrass tre gånger.

År 2024 drabbades Lasse av cancer i tungan. Det ledde till att han tvingades ta bort alla tänder och få en ny tunga. Läkarna gjorde en ny tunga av muskler från benen. Under cancerbehandlingen fick Lasse cellgifter i åtta veckor. I dag åker han till Åbo för kontroll var tredje månad. Cancern har gjort det svårt för honom att äta men i höst ska Lasse få nya tänder, som kommer att göra det lättare att äta och prata.

Foto: Celina Holmberg
Lasse Kratz bredvid deras kakelugn som byggdes år 1895.

Bilar och resor livslånga intressen

Lasse har länge haft ett bilintresse, speciellt för amerikanska och 50-talsbilar. Intresset började redan i 13 års ålder.

Foto: Celina Holmberg
Plakatet användes första gången när han fyllde 60 år och nu ska den användas igen inför hans 70-års dag. Bilden på plakatet är tagen när Lasse var i Cancun i Mexiko år 1992.

– Men han körde nog utan körkort innan han blev 18 år, säger Annica i bakgrunden och skrattar.

Paret har haft många bilar, bland annat Ford Fairline, Pontiac, Dodge Coronet, Mercury och Impala.

Lasse har rest mycket genom åren. Om en månad åker han och Annica till Kreta, Grekland, för att semestra. De har även rest till Cypern, Mexiko, Madeira, Rhodos, Teneriffa, Lanzarote och Mallorca.

Vilket är ditt favoritresemål?

– Det är Cancun i Mexico, dit var vi år 1992. Där semestrade vi i två veckor.

Finns det någon period i ditt liv som varit extra tung bortsett från cancern?

– Det var när Annicas mamma gick bort, säger Lasse.

– Hon var mamma till Lasse också. När vi bodde i Sverige så åkte Lasse varje helg till Åland för att hjälpa henne här på gården, tillägger Annica.

Vad har varit det bästa i livet?

– Det bästa var när jag träffade Annica och när vårt första barnbarn kom, säger Lasse.

De har två barn på 31 och 33 år och tre barnbarn på fyra, fem och nio år.

Lasse och Annicas plan är att bo kvar där de bor i dag.

– Det är så skönt här på landet, säger de.

Foto: Celina Holmberg
Lasse tycker om att syssla med saker hela tiden trots att han är pensionär. Terrassen han sitter på har han byggt om tre gånger.

Lasse Kratz

Född: 29 juli 1956.

Bor: Jomala.

Yrke: Snickare och golvläggare men nu pensionär.

Familj: Fru Annica Kratz, två barn och tre barnbarn.

Intressen: Gamla 50-talsbilar, amerikanska bilar och att resa.

Firar: Hemma med bjudna gäster.