
Mats Löfström vill sänka elskatten
Ålands riksdagsledamot Mats Löfström vill se en sänkt skatt på elen för att motverka de höjda energikostnaderna i vinter.
– Det skulle få kännbar effekt för nästan alla, också på Åland, säger han i ett pressmeddelande.
I pressmeddelandet skriver Mats Löfström att alla kommer att få betala mer för energin i Finland till följd av Rysslands krig mot Ukraina. Enligt honom står landet väl rustat inför vintern, men han menar att elen kommer att bli dyrare.
– Jag tycker det är viktigt att vi hjälper hushållen och företagen då kostnaderna ökar så att vi säkerställer tryggheten i samhället, att alla klarar sig, att förtroendet för ekonomin upprätthålls samt klimatet för investeringar. Därför vill jag se sänkt moms på el i vinter vilket skulle få kännbar effekt för nästan alla, också på Åland, säger han i pressmeddelandet.
Han tycker inte att han hört något bättre alternativ som vore lika enkelt att genomföra.
– Dessutom tar förslaget inte bort incitament för att spara el eller satsa på förnybart, vilket är ytterst viktigt, säger han i pressmeddelandet.
Han vill också se en ”spartalka” på elen så att den räcker åt alla. Förslagen lyfte han vid svenska riksdagsgruppens sommarmöte i Lovisa på måndagen.