DELA
Foto: Stefan Öhberg
Majoriteten av respondenterna både i Åland Gallup och Åsubs senaste attitydmätning är positivt inställda till havsbaserad vindkraft.

Åland gallup: Majoriteten gillar planerna på havsbaserad vindkraft

    Cirka 60 procent av respondenterna i Åland Gallup tycker planerna på många vindkraftverk i Ålands vatten är bra.25 procent svarade att det är ”dåligt”.

    Åland har en stor potential för storskalig havsbaserad vindkraft och landskapet har en vision om upp till 500 vindkraftsturbiner i våra havsområden. I senaste Åland gallup frågar Åländsk demokrati vad ålänningarna tycker om tanken med så många vindkraftverk runt Åland.

    Enligt svaren tycker 59 procent att det är bra och 25,1 procent anser det vara dåligt. Resultaten i Åland gallup korrelerar med Åsubs mätning av attityder till havsbaserad vindkraft på Åland. I undersökningen som publicerades i juni framgick det att drygt 60 procent av ålänningarna vill se ökade satsningar på vindkraft de kommande åren, medan omkring 10 procent ansåg att Åland ska minska satsningarna på vindkraft eller helt avstå från energikällan.

    Enligt åländska regeringens vision i havsplanen finns det rum för 500 vindkraftverk runt omkring Åland. Vad tycker du om det?

    59% Bra25,1% Dåligt

    15,8% Kan inte ta ställning

    Tack för att du väljer Nya Åland!

    Kära läsare, stort tack för förtroendet och för att du använder Nya Åland och nyan.ax för att hålla dig uppdaterad. Vi jobbar för dig men god journalistik kostar, så nu behöver vi din hjälp.

    Välj belopp