DELA
2020 startade Fältarna och Rädda Barnen på Åland projektet ”prata om porr”. Att behovet finns kvar visas av fältarnas nyliga undersökning bland åländska 16-19-åringar. ?

EU markerar mot porrindustrin

    Vill du porrsurfa? Identifiera dig här, s’il vous plaît. I lördags trädde en lag i kraft i Frankrike som kräver att porrkonsumenter på internet identifierar sig med kontokort, id-kort, biometriska uppgifter eller motsvarande. En rejäl tröskelhöjning jämfört med att bara klicka ”ja” på frågan ”är du över 18 år?” Bakgrunden är skärpta EU-lagar, avsedda att skydda barn och ungdomar. Men också vanliga hyggliga män behöver skärpa sig.

    Att behöva identifiera sig som porrsurfare kan troligen vara rätt avtändande också. Åtminstone att döma av den upprivna reaktionen från bolaget Aylo, som driver plattformarna Pornhub, Youporn och Redtube. Förra veckan valde Aylo att blockera sina sajter för franska användare, i protest.

    Dagens Nyheter återgav i torsdags uttalanden från bolagets företrädare, som kallar regelskärpningen som ”farlig och potentiellt integritetskränkande”. De hävdar vidare att den strider mot yttrandefriheten och riskerar att driva användarna till mindre reglerade sajter. De vill heller inte ta på sig att skydda konsumenternas personuppgifter mot hackare.

    Franska användare som går in på någon av Aylos sajter möts nu av en stillbild: Eugène Delacroix klassiska målning ”La liberté guidant le peuple” (”Friheten leder folket”). Ett försök att utmåla sig som frihets-ivrare, och säga till sina kunder: ”det är de här osexiga lagstiftarnas fel att du måste nöja dig med två oljemålade bröst”.

    Men Clara Chappez, Frankrikes biträdande minister för AI och digital teknik, tar porrproducenternas krokodiltårar med fattning.

    ”Om de hellre vill lämna Frankrike än följa våra lagar, så lycka till! Den enda konsekvensen av det är att det kommer finnas mindre våldsamt, förnedrande och kränkande innehåll tillgängligt för minderåriga i Frankrike,” sa hon i en intervju i tv-kanalen Europe 1 häromveckan, och fortsatte:

    ”Det handlar inte om att stigmatisera vuxna som efterfrågar den här typen av innehåll, utan om att se till att konsumtionen inte sker till priset av våra barns trygghet.”

    Nya Åland skrev i fredags om hur fältare på Åland larmar om hur porren får ungdomar att uppfatta rena övergrepp som normala och förväntade. Alltför många flickor tror sig inte ha makt att säga nej. Som Sandra Lindberg, ledande fältare, sa till Nya Åland:

    – Strypsex är något man förväntas ställa upp på som tjej.

    Det är groteskt, och livsfarligt i ordets verkliga bemärkelse. I Sverige dömdes en man nyligen för misshandel och grovt vållande till kroppsskada efter att han strypt sin partner tills hon drabbades av hjärtstopp. Påföljden blev skyddstillsyn och 220 000 kronor i skadestånd till kvinnan. Tingsrätten tog hänsyn till att mannen hade ringt ambulans, satt igång med hjärt- och lungräddning och angett sig själv frivilligt. Men rätten höll också med åklagaren om att strypningen var så allvarlig att kvinnan inte hade kunnat samtycka till den.

    Envar som vill pressa kvinnor till strypsex kan ju försöka föreställa sig hur den här mannen kände sig när han ringde 112, och när han skulle förklara för ambulanspersonalen vad som hade hänt. Eller ännu hellre: hur kvinnan kände sig, som var så oerhört nära att dö på ett så både plågsamt och förödmjukande sätt.

    81 procent av de 16–19-åringar som deltog i fältarnas undersökning ansåg att porr kan ha en negativ inverkan på synen på sex och relationer. Det är av allt att döma en stor majoritet som gärna skulle slippa skiten. Lyckligtvis har de EU på sin sida. Enligt EU:s lag för digitala tjänster (DSA) ska porrsajter vara spärrade för minderåriga, och porrproducenter som bryter mot lagen ska bötfällas. Även om det tills vidare är oklart hur kontrollen ska gå till så är signalen tydlig: porrproducenterna är inga ytterandefrihetshjältar. De tjänar pengar på att kvinnor och barn pinas och får sina liv förstörda av bilder och filmer som lever kvar för evigt.

    I intervjun nämner fältarna influeraren Andrew Tate, känd kvinnohatare som ofta kommer på tal när de träffar åländska pojkar. Så många pojkar och unga män tror att de toxiska mansinfluerarna vill hjälpa sina följare på riktigt. Det är klart att de blir förvirrade när råden de får aldrig fungerar i verkligheten. Och det är klart också att det blir katastrof när de ska ha sex så som porren föreskriver.

    EU:s åtgärder är välkomna, och att begränsningarna skulle hota yttrandefriheten är bara nys. Men fler hyggliga män behöver säga ifrån och överrösta alla Andrew Tates. Det kan inte vara bara kvinnornas ansvar att stoppa pornifieringen av barn och ungdomar.

    Tack för att du väljer Nya Åland!

    Kära läsare, stort tack för förtroendet och för att du använder Nya Åland och nyan.ax för att hålla dig uppdaterad. Vi jobbar för dig men god journalistik kostar, så nu behöver vi din hjälp.

    Välj belopp