Har du hemma en gammal spritkanister, plunta eller destillator? Ålands museum efterlyser föremål som har med smuggling och tullverksamhet att göra till sin etnologiska samling och till sin utställning i Eckerö post- och tullhus.
I våras när Eckerö post- och tullhus öppnade för säsongen kunde besökarna ta del av en ny utställning om post- och tullväsendet.
– Men vi märkte att vi har ganska få föremål kopplade till tullverksamhet, så därför vänder vi oss nu till allmänheten, säger Julia Nyman, intendent för Eckerö post- och tullhus.
Hon visar ett av de fåtaliga föremålen i museets samling: en stor plunta, formad att kunna bäras mot kroppen utan att synas: ”den här var inte menad att ha med på fester”.
Cia Haldin, antikvarie och ansvarig för Ålands kulturhistoriska museums etnologiska samling, berättar att pluntan tillvaratogs av tullaren Valfrid Strandell från Degerby när det begav sig.

Anonymiserar
Pluntor och kanistrar avsedda för spritsmuggling är av intresse för museet. Destillatorer, eller delar av destillatorer likaså, om de är i någorlunda gott skick, och föremål, dokument och berättelser kopplade till annan smuggling. Vapen kan dock vara svårare.
– De måste i så fall ha en väldokumenterad proveniens, säger Cia Haldin, och fortsätter:
– Man kan inte lämna föremål anonymt på trappan, vi måste veta vem som ger dem. Men vi kan anonymisera dem vid förmedlingen – vi tar hänsyn till om man inte vill hänga ut någon.
Donerade föremål, foton och dokument tas upp i museets etnologiska samling och kan även ställas ut i post- och tullhuset.
– Eckerö post- och tullhus öppnar för säsongen den 2 maj. Då ska också utställningen om själva huset stå klar. Temat för sommarutställningen är ”Transform”, och handlar om återbruk inom mode och inredning. Vi kommer att rotera en del av föremålen i samlingsutställningen, säger Julia Nyman.
Detta sökes
Ålands museum söker smugglingsrelaterade föremål till sin samling.
Även föremål som relaterar till tullens verksamhet är av intresse. Föremålen får gärna ha en koppling till Eckerö, då inlämnade föremål kan komma att visas i Eckerö post- och tullhus.
För museet är det viktigt att donerade föremål har en känd bakgrund – vem har brukat föremålet, var och när? Om ämnet är känsligt går det bra att be om att brukare och donator ska hållas anonyma då föremålet visas.
Föremål kan representera både fenomen i samhället eller berätta om enskilda livsöden.
Källa: pressutskick från Julia Nyman, intendent för Eckerö post- och tullhus





