DELA

Lär dig skriva låtar i workshop

    Låtskrivartävlingen Melodi Grand Prix arrangerar en låtskrivarworkshop i Mariehamn söndagen den 9 mars.
    Workshoparna är helt gratis och finns till för att hjälpa deltagarna att skriva låtar.
    Melodi Grand Prix är en låtskrivartävling för barn och unga i åldern 8-15 år där en del bidrag plockas ut för att uppföras i tv av låtskrivarna själva.
    – Man måste inte delta i själva låtskrivartävlingen fast man deltar i workshopen, så vem som helst är välkommen att pröva på att skriva eller bygga på en redan existerande låt, skriver projektledare Christian Alfthan i ett pressmeddelande.


    För kompis
    Projektet är en samproduktion mellan Finlands Svenska Ungdomsförbund, YLE och Five Corners Productions, och finalen kommer att direktsändas på Yle fem i oktober.
    Nytt för i år är att den eller de som skriver låten inte själv behöver stå på scen och framföra den.
    – I år är det för första gången möjligt att skriva en låt till en kompis.
    Melodi Grand Prix workshops arrangeras på olika orter i Svenskfinland under mars.
    – Då får du hjälp med att skriva din låt, och har möjlighet att spela in ditt låtbidrag för MGP.
    Anmälningar ska skickas till chris@fsu.fi. Det räcker med namn och kontaktuppgifter. (ke)