DELA

Norden kan visa vägen!

    ​​Efter en helg där KAJ spridit så mycket glädje och kärlek i hela Finland, Sverige och Europa är det lätt att vara stolt finlandssvensk och nordbo. Våra härliga bastubröder är precis vad världen behöver just nu. Att KAJ vann Sveriges melodifestival och tog sig till Eurovisionsfinalen, där de gjorde succé, var en bragd i sig – men dessutom ett fenomenalt exempel på hur vi kan samarbeta i Norden.

    Nyligen hade jag glädjen att, som Europaparlamentariker, göra mitt första besök till Åland. Med mig hade jag min goda kollega Karin Karlsbro från Liberalerna i Sverige. För mig är den nordiska dimensionen i mitt jobb viktig och jag vill gärna också öka kunskapen om Åland i Europaparlamentet.

    Det blev ett mycket lyckat besök. Vi träffade bland annat lantrådet Katrin Sjögren och talman Jörgen Pettersson, och förde bra diskussioner kring säkerhet, beredskap och inre marknad, men också fiske, utbildning och läget på Åland överlag. Mycket roligt att också träffa er ålänningar i samband med vårt panelsamtal om säkerhet, samarbete och Ålands roll i Europa på Mariehamns stadsbibliotek.

    Vi gjorde även ett oerhört intressant besök till Bomarsunds fästning. Det gör gott att djupdyka i historien ibland och reflektera över vad som hänt och varför. Det dåtida Ryssland hade långtgående planer på att utöka sitt imperium i Östersjön. Så blev det tack och lov inte. Fredens öars demilitarisering har sina rötter från 1850-talet, och det är värt att komma ihåg ännu idag. Att vi nu tillsammans i Norden och Baltikum stärker beredskapen i och kring Östersjön är nödvändigt på grund av det säkerhetshot Ryssland utgör i dagens värld.

    Ett annat område där Norden och Finland är föregångare är jämställdhetsarbetet. Jag har precis axlat ansvaret som Renew Europes förhandlare när det gäller en rapport om behovet av en samtyckesbaserad våldtäktslagstiftning i hela EU. Som tidigare justitieminister är jag stolt över att ha drivit igenom samtyckeslagen i Finland och gläds över att nu få fortsätta detta viktiga arbete på EU-nivå. Jag minns också hur viktig frågan var för Åland under min tid som Ålandsminister. På nationellt håll förändrade vi definitionen av våldtäkt så att den nu utgår från avsaknad av samtycke. Lagen har varit i kraft sedan 2023 och samtliga nordiska länder har nu en motsvarande lag.

    Det ska vara självklart att den sexuella självbestämmanderätten och personliga integriteten är okränkbara. Genom en samtyckeslagstiftning i hela EU skulle vi kunna förbättra brottsoffrets ställning och förändra synen på sexualbrott inom hela unionen. En lagstiftning baserad på avsaknad av samtycke stärker speciellt kvinnors rätt att bestämma över sig själv och sin egen kropp.

    Då jag var nordisk samarbetsminister i Finland i början av innevarande regeringsperiod lyfte jag också behovet av samarbete mellan Norden och EU. Våra nordiska statsministrar har slagit fast att Norden ska vara Europas mest integrerade region. Vi kan och vill vara ansvarsfulla ledare som driver en positiv utveckling i en värld i förändring. Det är viktigare än någonsin att goda nordiska exempel lyfts fram på den internationella arenan: Åland, Finland och våra grannländer besitter mycket god kunskap som behöver utnyttjas för effektivt lagstiftningsarbete i instabila tider.

    Anna-Maja Henriksson

    Europaparlamentariker, SFP

    Viceordförande för Renew Europe