Efter år av diskussioner och oklara besked vill Demensföreningen på Åland nu se att Mariehamns stad tar ansvar och bygger det demensboende som stadens invånare efterfrågar. Trots långdragna processer finns fortfarande inga beslut om hur framtidens demens- och äldreomsorgsplatser ska utformas och osäkerheten väcker oro.
Många av demensföreningens 260 medlemmar och många fler med dem, har uttryckt att de vill bo på ett boende där man:
1. Kan komma ut, att man kan gå ut och in, självständigt = boendet är tillgänglighetsanpassat.
2. Kan delta i aktiviteter, sådana som man gjort tidigare, som exempelvis; laga mat/delta i matlagning, tvätta/städa, vara ute i naturen, spela och lyssna på
musik, delta i kultur, gymnastisera/ promenera et cetera.
3. Får vara i en miljö som är vacker, lockande och naturlig och som bidrar till att sinnena blir stimulerande, vilket möjliggör rehabilitering och en god vårdkvalité. Som exempelvis Ytternäs Ängar.
4. Har personal som uttryckligen vill arbeta med personer med demenssjukdom.
5. Har en ledning som värnar om mjuka värden, såsom hög känsla av trivsel, hemkänsla, gemenskap, beaktande av personliga värderingar och egenmakt, som kan likställas med individuell vård/omvårdnad.
Vi behöver alternativ till dagens omsorg, bygg ett boende som folket vill ha. Kloka värdiga beslut som förverkligas gynnar stadens invånare, nu och i framtiden.
DEMENSFÖRENINGENS STYRELSE



