Forskning har visat att musik och kultur är viktigt för alla i en marknadsekonomisk värld. Om de kreativa ämnena försvinner från skolschemat är det en farlig utveckling.
I skärgården saknar vi de åländska myndigheternas förståelse för detta fenomen.
Vi märker att barn och ungdom luras att träna sin vänstra hjärnhalva men låter dem försumma den högra. Båda behövs.
När har vi missat hur barn fungerar? När har vi slutat tro på deras förmåga?
De kan på egen hand lära sig tre språk på samma gång hur lätt som helst. Våra ungdomar lär sig läsa, skriva, matte, fysik och all världens ämnen av egen kraft. De behöver bara trygga vuxna ledare. Hör vi till dem som vill drilla barnen med tankenötter för att de ska få en briljant framtid och toppjobb?
Amerikansk forskning som gjordes på -90 talets studenter har visat att den inställningen är felaktig. Forskningen visar att de som blev mest framgångsrika ägnade åtta gånger mer tid åt konstnärliga aktiviteter i unga år än genomsnittspersonen. Slutsats från forskarna är att konstnärlig barndom ger topp karriär och lyckliga människor.
Vem påstår att barn och ungdom inte hinner sparka boll, spela instrument och sjunga? När har vi glömt deras öppna sinnen och brinnande iver? Känt är att barn som ägnar sig åt kreativa aktiviteter lär sig andra läxor snabbare. Världens problem löses inte med enbart ekonomiska medel. Musik ,och sång, kan göra underverk. Kultur ger oss bildning och lär oss empati och att förstå andra människor.
När det snart kommer en skärgårdslag bör det tydligt framgå att alla barn i skärgården har rätt till möjligheten att utveckla båda hjärnhalvorna. I Skärgårdslagen bör framgå att det behövs hisnande, lockande satsningar med nytt innehåll i glesbygd.
Det planerade Konstmuseet i skärgården är ett lysande projekt om det förverkligas. Lockar människor, ger arbetstillfällen och gynnar våra fantastiska omistliga, sagolika öar. Holmarna väntar där med sitt lugn, sin skönhet och sin historia.
Konstnärer från främmande länder kan då troligtvis teckna i sin CV. ”Jag har haft utställningar på den åländska skärgårdsön Kökar.”
SYLVIA SUNDSTRÖM