Nyan provkör

RENAULT LAGUNA. Nyan provkör Renault Laguna. Foto: Jonas Edsvik

Nya Renault Laguna: Bekväm och säker snåljåp

Publicerad: 19/08/2008 13:19

Nyan provkör Den fina komforten och den höga säkerheten finns kvar i nya Renault Laguna.
Nu skall den också ha tagit ett steg upp i kvalitet, försäkrar den franska tillverkaren.
Men konkurrensen i storleksklassen är stenhård, och trots sina fördelar lär nya Laguna inte bli särskilt vanlig på de åländska vägarna.
Det tog ett tag innan Renaults nya försäljningsorganisation kom igång i Finland, skilsmässan från Volvo, som skött också Renaultförsäljningen i många år, var inte problemfri. Men i våras kunde nya Renault Laguna presenteras också på Åland.
Det har gått några sommarmånader sedan dess, men något avtryck i försäljningsstatistiken har inte satts. Dessutom har det tillkommit nya konkurrenter, främst i form av nya Citroën C5, medan Ford Mondeo, Mazda6 och VW Passat också är relativt nya.


Hög säkerhet
Vad är det då nya Laguna skall locka bilköparna med? Hög säkerhet är förstås ett bra argument. Förra generationen Laguna var den första bilen som fick maximala fem stjärnor i Euro Ncaps krocktest. Den nya modellen vansläktas inte och har nästan maximala poäng.
Och säkerhetsutrustningen är riklig, Dock saknas den sjunde krockkudden, den för förarens knän, som allt fler modeller i klassen utrustas med.


Bättre kvalitet
Bekvämligheten har länge varit ett varumärke för franska bilar, nya Laguna är komfortabel. Kvalitetsmässigt känns det också som Renault skärpt sig, den förra modellen led av alltför stora kvalitetsbrister vilket gett sina avtryck i ägarundersökningarna.
Kvalitetskänslan i interiören är god och det är också en snygg bil på insidan. Det gäller bara att den också funkar oklanderligt, en sak som visar sig med tiden.


Bättre styrning
På vägen känns nya Laguna säker och lättkörd. Styrningen som i Renaults modeller varit mer än lovligt okänslig, är nu mera direkt, vilket ökar körglädjen.
Bilen är som sagt komfortabel, men vägbuller stör. Växellådan är lite oprecis och långslagig. Automatlåda är ett bättre alternativ.


Obegriplig miss
Jag provkör nya Laguna med den lilla dieselmotorn på 1,5 liter. En riktig snåljåp, även om den har en bit till miljöbilsstämpeln. Och den stämpeln kan heller inte fås med tanke på att partikelfilter saknas till denna motor.
En obegriplig miss av Renault.
Partikelfilter finns till den större dieselmotorn på 2,0 liter och 150 hästar, men då kör man inte fullt så snålt längre, även om den motorn givetvis är mycket bättre än bensinvarianterna.
Annars känns den lilla dieselmotorn tillräckligt stark, i alla fall när man kör utan last.


Trivsam inuti
Förarmiljön är trivsam med bra stol och stora möjligheter att hitta sin rätta körställning.
Instrumenten är tydliga och reglagen användarvänliga. Ett undantag finns dock, farthållaren. Om jag begriper det rätt måste man använda tre knappar på olika håll, varav en i mittkonsolen, för att manövrera farthållaren! Den klumpiga handbromsspaken kunde också med fördel ersättas med en elektrisk handbromsknapp.
Det är relativt gott om avläggsplatser och förvaringsutrymmen och utrustningen är riklig.


Bra utrymme
Man stiger lät in i baksätet och benutrymmet är bra. Tyvärr är sittställningen lite låg och fällknivsaktig. Komfortmässigt är det också lite påvert i baksätet. Tidningsfickor och läslampor saknas, dörrfickorna är små och det finns inte heller någon genomlastningslucka från bagageutrymmet.
Däremot finns ett mittarmstöd med mugghållare och ett extra eluttag.


Plant lastgolv
Vi kör kombimodellen som har fått ett större lastutrymme än tidigare. Fällningen av bakre ryggstödet är urenkelt med en knapp i bakdörrens sida eller alternativt på sidan i bagageutrymmet. Lastgolvet blir också plant.
Förvaring finns i sidorna och under durken, kasskrokar och extra eluttag ger plus.
Nya Renault Laguna känns i det stora hela likvärdig med sina konkurrenter, men det gäller att välja rätt motor, den stora dieseln, och kanske en del tillvalsutrustning.

ULF WEMAN

ulf.weman@nyan.ax
Den här artikeln har 3 kommentarer.
Sv: Nya Renault Laguna: Bekväm och säker snåljåp
01.12.2008 15:21
Hej,

Det vore fint med lite fler bilder i dessa reportage. Minimum borde vara framifrån, sidan, bakifrån + en från bästa vinkel. Annars bra skrivet.

Mvh
Chauffören
Mer bilar tack!
28.04.2009 09:18
Är det inte dags att testa någon ny bil?
Renaulten är ju från augusti 2008!!
Mer bilar tack
Jag har slutat
02.10.2009 10:52
Jag håller med. Men jag kan inte provköra längre efter byte av arbetsplats och någon ny motorredaktör har Nyan inte lyckats skrapa fram.
Ulf W.
Du kan endast kommentera mellan 8:00 och 16:45 på vardagar.

 

ams

FLYGFYRENS STÅLLAGER

MEDARBETARE. heltidstjänst med varierande arbetsuppgifter.

STALLHAGEN AB

VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR. Då vår VD har valt att gå vidare i sin yrkesbana söker vi nu en ny Verkställande direktör

HOTELL ARKIPELAG

SERVITÖRER. Servitörer med yrkesvana sökes till restaurang Arkipelag

BO BIL AB

RESERVDELSFÖRSÄLJARE. Reservdelsförsäljare med ordinarie tjänst. Kundhantering och försäljning av reservdelar.

LEKPLANETEN ÅLAND

FÖRSÄLJARE. Försäljare till Lekplaneten i Mariehamn och Filmhallen i Sparhallen. Heltid, deltid eller timbaserad.

CPRINT

TRYCKARE. Consa-Print anställer nu på heltid en tryckare på Åland. din arbetstid är huvudsakligen förlagd till kvällar och nätter då tidningen Nya Åland trycks.

STIFTELSEN HEMMET

SJUKSKÖTARE. Sjukskötare för tillsvidareanställning med början enligt överenskommelse. Utbildningskrav: sjukskötarexamen

VIKING LINE

TEKNISK UPPHANDLARE. Till vår avdelning Marine Operations NB i Mariehamn söker vi en teknisk upphandlare.

ams