MATRUTA. TVÅ STEG Blanda tomatröran, stek bröden, gnugga med vitlök, och... Foto: Erkki Santamala

Tillbehör viktigast för lyckad grillning

Publicerad: 18/05/2012 06:05

Matrutan Okej. Alla grillar. Hela tiden. Så fort solen tittar fram börjar det osa tändvätska i alla bostadsområden. Vackert så.
Själv tycker jag att det är rörorna som är det godaste. De har räddat mången grillmiddag med sotiga laxbitar eller halvrå kyckling.
I dagens Matruta finns några röror som både duger med grillat, som tillbehör och till bröd. Dessutom min stensäkra variant på bruschetta. Bjud på den medan kolen vitnar. Alla blir på gott humör och väntar snällt.

Bruschetta med tomat
gott bröd, baguette, ciabatta, absolut inte färdigskivat rostbröd
mogna tomater, gärna i olika färger
färsk basilika
rödvinsvinäger
salt, svartpeppar
god olivolja
en vitlöksklyfta
smör

Börja med tomaterna. Skär dem i rätt små tärningar. Inga måttangivelser här, men en dryg vanlig tomat per person blir lagom. Plocka och strimla basilikan, inte för fint. Salta och peppra, slå på vinäger och olja och smaka dig fram. Lite vinäger, lite mer olja. Jag gillar tomaterna ganska syrliga och salta, men smaken är olika.
När din tomatröra är perfekt tar du fram stekpannan. Skär brödet i skivor, hetta upp stekpannan och sätt i (generöst med) smör. Stek bröden knapriga och guldbruna på bägge sidor. (Om det behövs, lägg i mer smör). Halvera din skalade vitlök, och gnugga brödet med snittytan. Mer gnugg, mer vitlökssmak. Lägg på tomatröran i lämpliga högar, och servera genast.
Supermums.
Fler recept i papperstidningen!

Nina Fellman

REVISOR

ÅLANDS LANDSKAPSREGERING. Vid den nya myndigheten lediganslås en tjänst som revisor.

KANSLIST

SALTVIKS KOMMUN. Vikariera som kanslist vid kommunkansliet

IT SUPPORT ADMINISTRATOR

PAF. To further strengthen our Internal IT team we are now looking for an IT Support Administrator

SPECIALLÄRARTJÄNST

JOMALA KOMMUN. En speciallärartjänst i Jomala kommun.

BUTIKSANSVARIG, KOPIERINGSPERSONAL, INHOPPARE

CAINBY. Vi fortsätter att vara marknadsledare på Åland och söker nu butiksansvarig, kopieringspersonal och inhoppare

SPECIALLÄRARTJÄNST

SÖDRA ÅLANDS HÖGSTADIEDISTRIKT. En speciallärartjänst på högstadiet med i huvudsak specialklassundervisning.

KOCK

HAVSVIDDEN. Konferensansvarig kock. Till vårt nya hungriga köksteam behöver vi en kock med huvudansvar för konferens-, grupp. samt fet och bröllopsmenyplanering.

EKONOM

SUNDS KOMMUN. En tidsbunden tjänst som ekonom.

BARNTRÄDGÅRDSLÄRARE, FAMILJEDAGVÅRDARE, ANSVARIG FÖR DAGVERKSAMHET, KOCK

FINSTRÖMS KOMMUN. Socialnämnden i Finström lediganslår följande anställningar i arbetsavtalsförhållande

VIK. LEKTOR, ELEVASSISTENT, FÖRESTÅNDARE

MARIEHAMNS STAD. Mariehamns stad söker till grundskolorna i Mariehamn.

FÖRMAN

MARIEHAMNS TULL. En förman för den rörliga gruppen i Mariehamns tull.

SECURITY OFFICER

ÅLANDSBANKEN. Vi söker fler som vill skapa värde åt våra kunder

FISKODLINGSARBETARE

ÅLANDS FISKFÖRÄDLING. För löpande skötsel, drift och underhåll vid bolagets fiskodlings-enheter främst på fasta Åland. Mångsidigt arbete utomhus, flexibla arbetstider enligt avtal.

JURIST

ANDELSBANKEN. Tjänsten är ett vikariat till och med maj 2014.

ALLMÄN INTRESSEBEVAKARE

ÅLANDS RÄTTSHJÄLPSBYRÅ. En ordinarie heltidstjänst. Och två tidsbundna tjänster med bokföringsuppgifter.

VD

MEDIMAR. För att leda och utveckla verksamheten söker vi nu en kommunikativ, driftig och målinriktad VD

VÄRDINNA/STÄDARE

SALTVIKS FÖRSAMLING. För ca 15 h/veckan.

ams