FRUKTER SISTA DAGEN 1702. DAG 23 Experimentets sista dag. Finländska gurkan har tappat både form och färg. Den spanska gurkan har börjat skrumpna, är ordenligt gul och i sprickorna i skalet har svarta mögelsporer fått fäste. Det spanska äpplet är både ryn Foto: Erkki Santamala

Åländska äpplet bäst i "köksbänkstest"

Publicerad: 20/04/2012 06:22

Matrutan Hur många är det inte som har både frukt och grönsaker liggande framme på köksbänken i en enda hög, även om man vet att de håller bättre i svalt klimat.
Det åländska äpplet klarade sig bäst när Nyan gjorde ett ovetenskapligt hållbarhetstest.
Inspirerade av Hufvudstadsbladets experiment med en äppelinkubator, där man under två veckor i höstas via webbkamera kunde följa hur ett utländskt och finländsk äpple skrumpnade ihop, ville vi testa åländska äpplens hållbarhet.
Det inhandlades således två fina och fasta röda äpplen. Det ena var ett Ålandsodlat äpple av sorten rubinola och det andra var ett italienskt Royal Gala.

Foto regelbundet
För att få mer äkta ”köksbänkskänsla” lade vi även till ett element av gurka i testet.
Inga åländska gurkor fanns just då i de butiker vi besökte, så det inhemska fick representeras av en finländsk gurka. Som jämförelse köptes även en spansk gurka. Båda gurkorna togs ut ur sin plastförpackning, precis som man gör innan gurkan läggs på det snygga fruktfatet på köksbänken.
Vi är medvetna om att detta inte är ett optimalt förvaringssätt, då vi lärt oss att ingen annan frukt eller grönsak bör förvaras i närheten av äpplen eftersom de utsöndrar etylengas som bryter ner övrigt grönt.
Fotograf Erkki Santamala tog på sig uppdraget att föreviga experimentet regelbundet.

Överraskande bra
Dagarna gick och vi såg förväntansfullt fram emot mögel och rynkor. Men när över tre veckor av experimenttid hade förflutit så var tre av fyra testobjekt nästan intakta.
Båda äpplen gick bra att äta kan undertecknad intyga, bara man var tillräckligt hungrig. Lite svampiga hade de blivit, men doftade ännu gott av äppel. Bästa av alla testobjekt hade det åländska äpplet klarat sig.
Den spanska gurkan såg inte lockande ut, med sina gula partier och svartmögliga sprickor i skalet, men formen var nästan helt intakt. Den finländska gurkan däremot, som låg närmast etylenkällan äpplena, var nästan helt intorkad och ordentligt angripen av mögel när testperioden passerat.
Läs mer i papperstidningen!

Anna Björkroos

HAMNÖVERVAKARE, HAMNVÄRD, YNGRE YRKESMÄN

MARIEHAMNS STAD. Till Mariehamns hamn sökes personal.

KLASSLÄRARE

SKOLNÄMNDEN I ECKERÖ. Ett moderskapsvikariat som klasslärare

VIK. IT-CHEF, ASSISTENT

HÖGSKOLAN PÅ ÅLAND. Vi ledigabnslår en tjänst som vik. IT-chef för tiden 1.8.2013-31.7.2014 och en ordinarie tjänst som assistent vid de gemensamma maskinlaboratorierna.

FÖRBUNDSDIREKTÖR

ÅLANDS KOMMUNFÖRBUND. Vårt uppdrag är att ge kommunerna bättre förutsättningar för lokalt självstyre och samverkan.

REVISOR

ÅLANDS LANDSKAPSREGERING. Vid den nya myndigheten lediganslås en tjänst som revisor.

KANSLIST

SALTVIKS KOMMUN. Vikariera som kanslist vid kommunkansliet

IT SUPPORT ADMINISTRATOR

PAF. To further strengthen our Internal IT team we are now looking for an IT Support Administrator

SPECIALLÄRARTJÄNST

JOMALA KOMMUN. En speciallärartjänst i Jomala kommun.

BUTIKSANSVARIG, KOPIERINGSPERSONAL, INHOPPARE

CAINBY. Vi fortsätter att vara marknadsledare på Åland och söker nu butiksansvarig, kopieringspersonal och inhoppare

SPECIALLÄRARTJÄNST

SÖDRA ÅLANDS HÖGSTADIEDISTRIKT. En speciallärartjänst på högstadiet med i huvudsak specialklassundervisning.

KOCK

HAVSVIDDEN. Konferensansvarig kock. Till vårt nya hungriga köksteam behöver vi en kock med huvudansvar för konferens-, grupp. samt fet och bröllopsmenyplanering.

EKONOM

SUNDS KOMMUN. En tidsbunden tjänst som ekonom.

BARNTRÄDGÅRDSLÄRARE, FAMILJEDAGVÅRDARE, ANSVARIG FÖR DAGVERKSAMHET, KOCK

FINSTRÖMS KOMMUN. Socialnämnden i Finström lediganslår följande anställningar i arbetsavtalsförhållande

VIK. LEKTOR, ELEVASSISTENT, FÖRESTÅNDARE

MARIEHAMNS STAD. Mariehamns stad söker till grundskolorna i Mariehamn.

SECURITY OFFICER

ÅLANDSBANKEN. Vi söker fler som vill skapa värde åt våra kunder

FISKODLINGSARBETARE

ÅLANDS FISKFÖRÄDLING. För löpande skötsel, drift och underhåll vid bolagets fiskodlings-enheter främst på fasta Åland. Mångsidigt arbete utomhus, flexibla arbetstider enligt avtal.

ALLMÄN INTRESSEBEVAKARE

ÅLANDS RÄTTSHJÄLPSBYRÅ. En ordinarie heltidstjänst. Och två tidsbundna tjänster med bokföringsuppgifter.

ams