DELA
© Nya Åland

Personbästan när ÅM i friidrott satte punkt

FRIIDROTT. ÅM i friidrott avgjordes under två dagar den gångna veckan, där det var relativt glest i startleden vid båda tillfällena.

Under mästerskapets första dag tog bland annat kulstötaren Ove Lehto hem sitt 26:e raka ÅM-guld. På ÅM:s andra och avslutande dag noterades en rad personbästan samt FM-kvaltider för de tävlande.

Lucas Mattsson löpte 400 meter häck på 57,74, vilket var sjunde snabbaste Ålandstid någonsin och som gav honom en biljett till U22-FM i Lathis till helgen.

Sprintern Eric Sjölund fortsatte att imponera och bättrade sitt ”pers” och vann ÅM i F17-klassen på 100 meter med tiden 11,71, vilket är femte bästa tid i landet bland 15-åringar. Tvåan Jonathan Lehtonen putsade sitt personbästa med två tiondelar till 11,99.

På 400 meter noterade Simon Jansson nytt åländskt årsbästa med 50,79. Även Andreas Henriksson satte åländskt årsbästa på tresteg med sina 13,59.

Sami Saku gjorde debut på 1 500 meter och sprang på tiden 4.26,94, efter att ha börjat med löpträning det senaste året.

I F17-klassen vann Ebba Koskinen 100 meter på tiden 13,23 (hon vann även 200-metersloppet i onsdags) och på 400 meter segrade den 13-årige talangen Anni Nylund på 1.01,27. (om)

 

RESULTAT

FRIIDROTT
Friidrotts-ÅM, dag II, WHA 7.8
100m Herrar
1 Jansson -93, Victor JIK 11.18
2 Thölix -95, Emil JIK 11.40
3 Clemes -95, Alexander IFK 11.44
4 Thölix -95, Joel JIK 11.80
5 Holmberg -73, Mats IFK 12.47
100m M-17
1 Sjölund -00, Eric IFK 11.71
2 Lehtonen -99, Jonatan JIK 11.99
3 Pihl -01, Tobias JIK 13.10
4 Stjärnfelt -02, Simo EIK 15.42
400m Herrar
1 Jansson -95, Simon JIK 50.79
2 Saku -95, Sami JIK 57.16
3 Holmberg -73, Mats IFK 57.97
4 Pahlman -01, Mathias JIK 59.11
400m Häck Herrar
1 Mattsson -94, Lucas, IFK 57.74
1500m Herrar
1 Saku -95, Sami JIK 4:26.94
Stav Herrar
1 Thölix -95, Joel JIK 3.00
2 Henriksson -90, Andreas IFFK 2.85
Stav 2 Herrar
1 Henriksson -90, Andreas IFFK 3,15
Tresteg Herrar
1 Henriksson -90, Andreas IFFK 13.59
2 Thölix -95, Joel JIK 12.28
Tresteg H-17
1 Lehtonen -99, Jonatan JIK 11.25
2 Stjärnfelt -02, Simon EIK 8.42
100m D-17
Heat 1
1 Sjölund -03, Ida-Maria IFK 14.40
2 Kahnberg -02, Alva IFK 14.70
3 Mattsson -03, Ellen IFK 15.55
4 von Wetter-R.Claudia JIK 16.05
Heat 2
1 Koskinen -00, Ebba IFK 13.23
2 Nylund -02, Anni JIK 13.38
3 Renlund -01, Adina JIK 13.86
4 Remmer -99, Michelle IFK 14.12
5 Söderlund -99, Maria LUIA 14.21
Heat 3
1 von Wetter-R, Eleonora JIK 14.36
2 Holmberg -03, Celina IFK 14.59
3 Yttring -04, Cornelia IFF 15.92
400m D-17
1 Nylund -02, Anni, JIK 1:01.27
2 Helin -99, Hannah, JIK 1:02.27
3 Remmer -99, Michelle, IFK 1:07.14
4 von Wetter-R, Eleonora, JIK 1:07.30
Tresteg D-17
1 Yttring -04, Cornelia, IFF 7.87
Slägga D 4kg
1 Österlund -87, Henri 22.33
Slägga D-17 3kg
1 Söderlund -99, Maria, LUIA 21.21m
Spjut D 600g
1 Österlund -87, Henri 23.41
Spjut D-17 500g
1 Söderlund -99, Maria LUIA 25.65