DELA
© Nya Åland

Nu är spelprogrammet klart

FOTBOLL. Ligaprogrammet släpptes i dag. Jubileumsåret 2007 har medfört många önskemål från de 14 klubbarna, men tävlingschef Peter Lundström är i det stora hela nöjd.
Boka dock inga flygbiljetter för de tre sista omgångarna riktigt än, landslagets slutliga matchdatum kan möblera om säsongsavslutningen något.
Lördag 21 april
18.30 VPS–Tampere United
18.30 FC KooTeePee–HJK
18.30 AC Oulu–FC Viikingit

Söndag 22 april
18.30 FC Honka–MyPa
18.00 TPS–IFK Mariehamn
18.30 FC Lahti–FF Jaro

Måndag 23 april
189.0 FC Haka–FC Inter (tv-match)

Torsdag 26 april
18.30 HJK–AC Oulu
18.30 Tampere United–FC KooTeePee
18.30 FF Jaro–FC Haka
18.30 FC Inter–VPS
18.30 IFK Mariehamn–FC Lahti
18.30 MyPa–TPS

Fredag 27 april
18.30 FC Viikingit–FC Honka

Måndag 30 april
19.00 FF Jaro–IFK Mariehamn (tv-match)

Torsdag 3 maj
18.30 FC Haka–FC Lahti
18.30 AC Oulu–FC Inter
18.30 VPS–MyPa
18.30 FC Viikingit–FC KooTeePee

Fredag 4 maj
18.30 FC Honka–Tampere United

Måndag 7 maj
19.00 TPS–HJK (tv-match)

Onsdag 9 maj
18.30 FC KooTeePee–AC Oulu

Torsdag 10 maj
18.30 Tampere United–FC Viikingit
18.30 MyPa–FF Jaro
18.30 IFK Mariehamn–FC Haka
18.30 FC Inter–TPS

Fredag 11 maj
18.30 FC Lahti–HJK
18.30 VPS–FC Honka

Måndag 14 maj
19.00 FC Viikingit–MyPa (tv-match)

Onsdag 16 maj
18.30 FC Haka–VPS
18.30 TPS–FC Lahti
18.30 FF Jaro–FC KooTeePee
18.30 AC Oulu–Tampere United

Torsdag 17 maj
14.00 HJK–IFK Mariehamn
18.30 FC Inter–FC Honka

Söndag 20 maj
18.30 FC Honka–IFK Mariehamn
18.30 VPS–FF Jaro
18.30 FC Viikingit–HJK
18.30 Tampere United–FC Inter
18.30 FC Lahti–AC Oulu

Måndag 21 maj
19.00 MyPa–FC KooTeePee (tv-match)

Onsdag 23 maj
HJK–Tampere United
AC Oulu–TPS
FF Jaro–FC Honka

Torsdag 24 maj
18.30 FC Haka–MyPa
18.30 FC Inter–FC Viikingit

Söndag 27 maj
18.30 FC Honka–HJK
18.30 FC KooTeePee–FC Haka
18.30 IFK Mariehamn–FC Inter
18.30 AC Oulu–MyPa
18.30 TPS–VPS

Måndag 28 maj
19.00 Tampere United–FC Lahti (tv-match)

Torsdag 7 juni
18.30 TPS–FC Haka
18.30 FC Lahti–VPS

Söndag 10 juni
18.30 FC Viikingit–TPS
18.30 HJK–FF Jaro

Måndag 11 juni
18.30 VPS–AC Oulu (tv-match)

Onsdag 13 juni
18.30 MyPa–IFK Mariehamn

Torsdag 14 juni
18.30 FC Haka–Tampere United
18.30 FF Jaro–FC Viikingit
18.30 TPS–FC Honka
18.30 FC KooTeePee–VPS

Söndag 17 juni
18.30 IFK Mariehamn–TPS
18.30 HJK–FC Haka
18.30 Tampere United–FF Jaro
18.30 MyPa–FC Inter
18.30 AC Oulu–FC KooTeePee

Måndag 18 juni
19.00 FC Honka–FC Lahti (tv-match)

Måndag 25 juni
19.00 IFK Mariehamn–MyPa (tv-match)

Torsdag 28 juni
18.30 FC Inter–HJK
18.30 FC Haka–AC Oulu
18.30 VPS–FC KooTeePee

Fredag 29 juni
18.30 TPS–Tampere United
18.30 FC Lahti–FC Viikingit

Söndag 1 juli
18.30 FC Inter–FC Haka
18.30 HJK–VPS

Måndag 2 juli
18.30 Tampere United–IFK Mariehamn
18.30 FC Viikingit–FF Jaro
18.30 MyPa–FC Lahti

Onsdag 4 juli
18.30 FC Honka–TPS

Söndag 8 juli
18.30 FC KooTeePee–TPS
18.30 VPS–FC Inter
18.30 MyPa–Tampere United
18.30 FC Haka–HJK

Söndag 15 juli
18.30 IFK Mariehamn–AC Oulu
18.30 VPS–FC Lahti
18.30 TPS–FC KooTeePee

Onsdag 18 juli
18.30 FF Jaro–FC Inter

Lördag 21 juli
18.30 FF Jaro–VPS

Söndag 22 juli
18.30 AC Oulu–FC Honka
18.30 FC Lahti–IFK Mariehamn

Måndag 23 juli
18.30 FC KooTeePee–FC Viikingit

Onsdag 25 juli
18.30 FC Honka–FC Haka

Torsdag 26 juli
18.30 HJK–MyPa

Söndag 29 juli
18.30 FC Viikingit–IFK Mariehamn
18.30 FC Inter–FC Lahti
18.30 FC KooTeePee–FF Jaro

Lördag 4 augusti
18.30 Tampere United–VPS
18.30 IFK Mariehamn–FC KooTeePee

Söndag 5 augusti
18.30 FC Lahti–FC Honka
18.30 FC Inter–AC Oulu
18.30 HJK–FC Viikingit
18.30 FC Haka–FF Jaro

Måndag 6 augusti
18.30 TPS–MyPa

Onsdag 8 augusti
18.30 FC KooTeePee–FC Inter

Torsdag 9 augusti
18.30 MyPa–FC Haka
18.30 FF Jaro–HJK
18.30 FC Honka–FC Viikingit

Lördag 11 augusti
18.30 Tampere United–TPS

Söndag 12 augusti
18.30 FC KooTeePee–FC Honka
18.30 VPS–IFK Mariehamn
18.30 FC Lahti–FC Inter
18.30 FC Viikingit–AC Oulu

Torsdag 16 augusti
20.00 IFK Mariehamn–FC Honka
18.30 FC Viikingit–Tampere United
18.30 AC Oulu–FC Lahti
18.30 FC Inter–FF Jaro

Lördag 25 augusti
18.30 Tampere United–AC Oulu
18.30 FC Haka–TPS
18.30 MyPa–VPS
18.30 HJK–FC KooTeePee

Torsdag 30 augusti
18.30 TPS–FC Inter
18.30 FF Jaro–Tampere United
18.30 FC Honka–VPS
18.30 FC Lahti–FC KooTeePee

Söndag 2 september
18.30 IFK Mariehamn–FC Viikingit
18.30 AC Oulu–FF Jaro

Måndag 3 september
18.30 VPS–FC Haka
18.30 HJK–FC Honka
18.30 FC KooTeePee–MyPa
18.30 FC Inter–Tampere United

Söndag 16 september
18.30 MyPa–HJK
18.30 FC Haka–FC Viikingit
18.30 AC Oulu–IFK Mariehamn
18.30 FF Jaro–TPS

Måndag 17 september
18.30 FC KooTeePee–FC Lahti

Onsdag 19 september
18.30 VPS–HJK
18.30 FC Honka–AC Oulu

Torsdag 20 september
18.30 Tampere United–FC Haka
18.30 FF Jaro–MyPa
18.30 FC Inter–IFK Mariehamn
18.30 FC Viikingit–FC Lahti

Söndag 23 september
18.30 IFK Mariehamn–FF Jaro
18.30 AC Oulu–VPS

Måndag 24 september
18.30 MyPa–FC Honka
18.30 FC Lahti–Tampere United
18.30 HJK–FC Inter
18.30 FC Haka–FC KooTeePee
18.30 TPS–FC Viikingit

Söndag 30 september
18.30 AC Oulu–FC Haka
18.30 FC KooTeePee–IFK Mariehamn
18.30 FC Viikingit–VPS

Måndag 1 oktober
18.30 FC Honka–FF Jaro
18.30 Tampere United–HJK
18.30 FC Inter–MyPa
18.30 FC Lahti–TPS

Söndag 7 oktober
18.30 IFK Mariehamn–Tampere United
18.30 FC Haka–FC Honka
18.30 HJK–FC Lahti
18.30 MyPa–FC Viikingit
18.30 TPS–AC Oulu

Lördag 20 oktober
18.30 VPS–TPS
18.30 FC Honka–FC KooTeePee
18.30 IFK Mariehamn–HJK

Söndag 21 oktober
18.30 Tampere United–MyPa
18.30 FC Lahti–FC Haka
18.30 FC Viikingit–FC Inter
18.30 FF Jaro–AC Oulu

Onsdag 24 oktober
18.30 FC KooTeePee–Tampere United
18.30 AC Oulu–HJK
18.30 FC Haka–IFK Mariehamn
18.30 FC Honka–FC Inter
18.30 TPS–FF Jaro
18.30 VPS–FC Viikingit
FC Lahti–MyPa

Lördag 27 oktober
18.30 Tampere United–FC Honka
18.30 HJK–TPS
18.30 FC Viikingit–FC Haka
18.30 FF Jaro–FC Lahti
18.30 FC Inter–FC KooTeePee
18.30 MyPa–AC Oulu
18.30 IFK Mariehamn–VPS