DELA
© Nya Åland

IFK vann ungdomsserien

IFK Mariehamn vann årets ungdomsserien i friidrott. Den sista av fem deltävlingar avgjordes på WHA och resultaten finner ni nedan. På bilden känns några av de unga kämpar som deltog i sommarens serietävlingar.

FRIIDROTT

Ungdomsserien, deltävling V,

Wiklöf Holding Arena, 31.8

P15

800 m

1 Eric Sjölund -00 IFK 2:15.24

2 Mathias Pahlman -01 JIK 2:16.70

P13

600 m

1 William Mattsson -02 EIK 2:06.72

2 Simon Stjärnfelt -02 EIK 2:06.91

3 Henrik Perander -03 IFFK 2:23.27

Tresteg

1 Simon Stjärnfelt -02 EIK 8.69

2 Henrik Perander -03 IFFK 8.33

3 William Mattsson -02 EIK 8.04

P11

600 m

1 Torbjörn Lindroos -04 HIK 2:10.43

2 Neo Liewendahl -05 IFFK 2:14.02

3 Spike Gunninge -05 LIF 2:28.76

Stav

1 Torbjörn Lindroos -04 HIK 150

2 Spike Gunninge -05 LIF 130

3 Neo Liewendahl -05 IFFK 120

P9

600 m

1 Filip Lehtinen -07 IFK 2:25.01

2 Alfred von Wetter-Rosenthal -08 JIK 2:29.95

3 Albin Andersson -08 IFK 2:43.14

Bollkast

1 Elis Perander -06 IFFK 34.17

2 Filip Lehtinen -07 IFK 25.12

3 Tim Quarfordt -06 IFK 19.46

F15

800 m

1 Maria Holmberg -01 HIK 3:35.59

Tresteg

1 Maria Holmberg -01 HIK 6.97

F13

600 m

1 Elsa Andersson -02 IFK 1:58.83

2 Alva Kahnberg -02 IFK 2:00.04

3 Moa Pesonen -02 EIK 2:05.73

Tresteg

1 Elsa Andersson -02 IFK 9.13

2 Ida-Maria Sjölund -03 IFK 8.05

3 Moa Pesonen -02 EIK 8.03

F11

600 m

1 Celina Holmberg -04 IFK 2:09.01

2 Cornelia Yttring -04 IFF 2:11.42

3 Engla Liewendahl -04 IFFK 2:14.36

Stav

1 Celina Holmberg -04 IFK 170 & Engla Liewendahl -04 IFFK 170

3 Josefine Palin -04 IFFK 150

F9

600 m

1 Jennifer Palin -07 IFFK 2:18.68

2 Zaida Blomqvist -06 IFK 2:20.63

3 Jasmin Linnanlehto -06 LUIA 2:21.15

Bollkast

1 Jasmin Linnanlehto -06 LUIA 18.90

2 Zaida Blomqvist -06 IFK 17.18

3 Othilia Nordberg -07 JIK 14.83

DT på WHA, 31.8

HS

800 m

1 Emil Thölix -95 JIK 2:13.70

2 John Nordberg -98 BIK 2:14.56

3 Mats Holmberg -73 IFK 2:16.13

D17

800 m

1 Maria Söderlund -99 LUIA 2:34.59

Fotnot: Fullständiga resultat finns här.