Pleniperioden börjar med behandling av upphandling av miljövänliga fordon samt tvärvillkorsövervakning, som ligger på bordet sedan förra pleniperioden. Efter det kommer ett digert paket nya lagförändringar.
Den i särklass viktigaste frågan presenteras i månadsskiftet mellan mars och april. Tilläggsbudgeten, som går under namnet omställningsbudget, visar vilka förändringar regeringen vill göra fram till 2015.
– Det kommer att vara både en inbesparing och en utveckling. Vi har som mål att kunna redogöra för de större utvecklingsprojekten i omställningsbudgeten, säger lantråd
Camilla Gunell (S).
Det innebär att både samhällsreformen, kortrutterna, den digitala agendan och modernisering av förvaltningen ingår i omställningsbudgeten.
– Tanken är att man ska fatta beslut om budgeten innan pleniperiodens slut, säger Gunell.
Läs mer i papperstidningen! Annakaisa Suni