TRAV. Foto: Joakim Holmström

Klöver All Over bjöd upp till kamp

Publicerad: 10/08/2012 21:48

Sport TRAV. Kvällstrav hölls på Ålandstravet i dag och huvudloppet var Ålands 4-års elit. Bara en åländsk häst, Emelie Mattssons Klöver All Over, deltog i loppet. Han imponerade och var en hårsmån från segern.
Sju hästar hade anmält sig till Ålands 4-års elit men med två strykningar kom bara fem hästar till start. Publikens hopp lades på det enda hemmaekipaget i fältet, Klöver All Over och Ralf Göstas.
Göstas lade hästen i andraspår och låg sedan där hela loppet. När upploppet kom var Göstas och Klöver först in på det, men Milan Töll med Thomas Åhlund i sulkyn spurtade bra och tog hem segern med en noslängd.
– Klöver All Over gjorde ett bra lopp, helt klart. Men det är lite bittert när man tappar det de sista tio metrarna, säger Göstas efter loppet.
Totalt kördes sju lopp under kvällen. Claes Sjöström vann det första med hästen Back up och Kjell Hermin körde Svedbo Rappa på Rut till seger i det andra. I lopp tre vann Åsa Lindberg med Carefree boy och i lopp fyra kom första och enda hemmasegern när Pia Eriksson vann med Twilight Star.
I lopp fem vann Roland Jansson med Marjons Kiss och lopp sex vanns av Ragtime F.R. med Stefano Galluzzo i sulkyn.
En olycka inträffade också på Ålandstravet under kvällen. I lopp fyra gick Gustav Palema omkull i samband med starten. Kusken Kai K. Luomala föll ur sulkyn men skadade sig inte allvarligare än att han kunde halta till stallet på egen hand.
Läs mer i måndagens Nya Åland.

Malin Lundberg

malin.lundberg@nyan.ax
PAF. Foto: Fredrik Törnroos

Paf och landskapsregeringen kritiseras i brev till riksåklagaren

Publicerad: idag 11:05

Nyheter Riksåklagare Mika Illman har under den senaste tiden fått två brev med snarlikt innehåll – begäran om granskning gällande bristande tillsyn över penningspel hos Paf.
Den här veckan landar hans svarsbrev hos landskapsåklagaren.
KONSERT. MÖTET Anna Netrebko träffar sina fans vid personalingången efter föreställningen. Foto: PRIVAT

Drabbad av Netrebko-feber

Publicerad: idag 08:00

Kulturnyheter Frank Berger är frilansande musiker och skribent. Han har också jobbat i Vårdö församling och bott på Åland. Nyligen besökte han Wien för att se Tjajkovskys opera Eugen Onegin.
Huvudrollerna gjordes av Anna Netrebko och Dmitri Hvorostovsky, två av de mest framgångsrika operasångarna i världen just nu.
.
Foto: Stefan Öhberg

Kollapsade under Brändöluffen

Publicerad: igår 13:30

Lokalt Näringsminister Fredrik Karlström kollapsade när han deltog i Brändöluffen i lördags.
På söndagen fick han lämna sjukhuset.


Foto: Österbottens Tidning

Dolinsky slog till direkt i Uleåborg

Publicerad: igår 11:41

Sport FOTBOLL. Det blev en klar seger med 5-0 för Åland United i bortamatchen mot ONS på lördagen.


Foto: Jonas Edsvik

Engman borta mot ONS

Publicerad: 18/05/2013 16:00

Sport FOTBOLL. Ett redan brandskattat Åland United prövas ytterligare mot ONS i helgen.
Då saknas Adelina Engman.
– Jag blir borta i en till tre veckor, säger anfallaren.


Foto: Ville Paul Paasimaa

Krista är klar för Rockoff

Publicerad: 17/05/2013 23:00

Nöje Krista Siegfrids gör sin första Rockoffspelning som soloartist i sommar.


Foto: Fredrik Törnroos

Första hemmasegern för IFK

Publicerad: 17/05/2013 21:45

Sport FOTBOLL. IFK Mariehamn tog en mycket efterlängtad seger när de besegrade FF Jaro på hemmaplan med 1–0.
Kris Bright skickade in matchens enda mål precis före halvtidsvilan.


Foto: Joakim Holmström

Strömborg: "Vet att vi är ett lag som producerar"

Publicerad: 17/05/2013 17:00

Sport FOTBOLL. Noll mål på de två senaste matcherna.
Om IFK vill ta tre poäng i dag måste de få igång målskyttet.
– Vi vet att vi är ett lag som producerar, säger den assisterande tränaren Stefan Strömborg.


Foto: Gunnar Westerholm

Lantrådet träffade statsministrarna

Publicerad: 17/05/2013 15:00

Uppdaterad: igår 13:37

Nyheter Lantrådet Camilla Gunell (S) mötte de övriga nordiska stadsministrarna i Stockholm i torsdags.


Foto: Erkki Santamala

Mattssons i Godby öppnar nya entrén

Publicerad: 17/05/2013 13:00

Lokalt I går öppnades Clas Ohlson-butiken i Maxinge. I dag slår F:ma Erik Mattsson i Godby upp dörrarna till den nya entrén. Och snart öppnar S-Market i Godbys centrum.
– Det blir en stentuff konkurrens nu, säger Erik Mattssons vd Sverker Jansson.


Foto: Jonas Edsvik

Ingen strejk för journalisterna

Publicerad: 17/05/2013 12:48

Lokalt Den journaliststrejk som Journalistförbundet hotat med blir inte av. Både förbundet och Mediernas centralförbund, som representerar arbetsgivarna, har godkänt ett medlingsbud från riksförlikningsman Esa Lonka.


Foto: Gunnar Roos

Nyskrivet på Pellas ladugårdsteater

Publicerad: 17/05/2013 10:02

Kulturnyheter

Så här såg det ut när Vibeke Voigt 1999 regisserade Ladugårdsteaterns "Räkenskapskalaset" på skeppargården Pellas. Nu återvänder Voigt som regissör för ett nytt folklustspel.


Foto: Jonas Edsvik

Miljöpristagare söker nya marknader för fiskdieseln

Publicerad: 17/05/2013 10:00

Lokalt I morgon tar fiskodlaren Sixten Sjöblom emot Östersjöfondens Ålandspris på 3.000 euro för initiativet att utveckla fiskdiesel av rens från fiskodlingen i Eckerö.
Men nu måste ha söka nya marknader för sin produkt.


Foto: Magnus Andersson

Stadstjänstemän vill slå ihop kommunerna

Publicerad: 17/05/2013 07:00

Lokalt Slå ihop alla åländska kommuner till en enda kommun. Varken staden eller stadsborna har något att vinna på en samhällsservicereform som bygger på dagens kommunstruktur och fler kommunala samarbeten.
Det förslaget fick stadsstyrelsen i all hast på sitt bord sent i går.


Foto: Erkki Santamala

Avkörningsolycka i Önningeby

Publicerad: 16/05/2013 18:15

Lokalt En personbil körde av vägen i Önningeby i Jomala vid fyratiden på eftermiddagen.


Foto: Jonas Edsvik

Åland 24 skapar tv-historia

Publicerad: 16/05/2013 14:57

Uppdaterad: 16/05/2013 15:09

Sport FOTBOLL. På fredag skapas lokal tv-historia.
Då direksänder Åland 24 IFK Mariehamn-Jaro i Jakobstad– och i helgen kan mötet ses i sin helhet på Åland.
– Om allting går bra är det inte omöjligt att vi sänder även nästa match när Jaro är på besök, säger Stefan Norrgrann från Åland 24.


Foto: Jonas Edsvik

Gjutet och klart för curling på Åland

Publicerad: 16/05/2013 10:42

Uppdaterad: 16/05/2013 12:01

Sport CURLING. Plattan är gjuten och grunden definitivt lagd.
Om ett par månader kan isen börja spolas i Ålands nya curlingcenter.
– Plattan är själva hjärtat i bygget, så det känns väldigt skönt att den är klar, säger Thomas Jonsson från Ålands curlingklubb.


Foto: Erkki Santamala

Församling tvekar om Fyrens Marina

Publicerad: 16/05/2013 07:02

Lokalt Arrendeavtalet med kommunen är inte giltigt.
Det slog Lemland-Lumparlands församlings fullmäktige fast vid sitt möte i måndags. Nu vill församlingen att turerna kring den planerade Fyrens Marina i Lumparland reds ut.


Foto: Erkki Santamala

Grace har stärkt Viking Line

Publicerad: 15/05/2013 21:00

Lokalt Viking Grace har lett till både fler passagerare och ökade intäkter för Viking Line.
Delårsrapporten innehåller en pust av framtidsoptimism.


Foto: Erkki Santamala

Upp till kamp mot mördarsniglarna!

Publicerad: 15/05/2013 14:00

Lokalt De spanska skogssniglarna, allmänt kallade mördarsniglar, blir fler och fler varje år och ställer till allt större problem.
När vädret nu blir varmare och fuktigare och sniglarnas högsäsong närmar sig har Nyan pejlat vad som görs och vad du själv kan göra för att bekämpa och förebygga dem.


Foto: Erkki Santamala

Tjuvjägare polisanmäls

Publicerad: 15/05/2013 13:00

Uppdaterad: 15/05/2013 19:18

Nyheter Den eller de som skjutit en tordmule och en silvertärna på Stengrundet vid Båkenskär utanför Hammarland polisanmäls för brott mot naturvårdslagen.


 
eNyan
Hockey-VM 2013
 

Säsong 2 Avsnitt 10

 
 
 
Bildspel
Mest lästa senaste veckan
 
 
 

Annonsera i Torget

 
 
 

 
Enkät

Påverkar det dig om stadsbussarna inte kör i sommar?


Vädret
Dagens ålänning
Foto: Fredrik Törnroos

"Jag tyckte mycket om Is"

MMS:a Nyan
Följ med i nyhetsflödet med RSS
 
 

FÖRBUNDSDIREKTÖR

ÅLANDS KOMMUNFÖRBUND. Vårt uppdrag är att ge kommunerna bättre förutsättningar för lokalt självstyre och samverkan.

REVISOR

ÅLANDS LANDSKAPSREGERING. Vid den nya myndigheten lediganslås en tjänst som revisor.

KANSLIST

SALTVIKS KOMMUN. Vikariera som kanslist vid kommunkansliet

IT SUPPORT ADMINISTRATOR

PAF. To further strengthen our Internal IT team we are now looking for an IT Support Administrator

SPECIALLÄRARTJÄNST

JOMALA KOMMUN. En speciallärartjänst i Jomala kommun.

BUTIKSANSVARIG, KOPIERINGSPERSONAL, INHOPPARE

CAINBY. Vi fortsätter att vara marknadsledare på Åland och söker nu butiksansvarig, kopieringspersonal och inhoppare

SPECIALLÄRARTJÄNST

SÖDRA ÅLANDS HÖGSTADIEDISTRIKT. En speciallärartjänst på högstadiet med i huvudsak specialklassundervisning.

KOCK

HAVSVIDDEN. Konferensansvarig kock. Till vårt nya hungriga köksteam behöver vi en kock med huvudansvar för konferens-, grupp. samt fet och bröllopsmenyplanering.

EKONOM

SUNDS KOMMUN. En tidsbunden tjänst som ekonom.

BARNTRÄDGÅRDSLÄRARE, FAMILJEDAGVÅRDARE, ANSVARIG FÖR DAGVERKSAMHET, KOCK

FINSTRÖMS KOMMUN. Socialnämnden i Finström lediganslår följande anställningar i arbetsavtalsförhållande

VIK. LEKTOR, ELEVASSISTENT, FÖRESTÅNDARE

MARIEHAMNS STAD. Mariehamns stad söker till grundskolorna i Mariehamn.

SECURITY OFFICER

ÅLANDSBANKEN. Vi söker fler som vill skapa värde åt våra kunder

FISKODLINGSARBETARE

ÅLANDS FISKFÖRÄDLING. För löpande skötsel, drift och underhåll vid bolagets fiskodlings-enheter främst på fasta Åland. Mångsidigt arbete utomhus, flexibla arbetstider enligt avtal.

JURIST

ANDELSBANKEN. Tjänsten är ett vikariat till och med maj 2014.

ALLMÄN INTRESSEBEVAKARE

ÅLANDS RÄTTSHJÄLPSBYRÅ. En ordinarie heltidstjänst. Och två tidsbundna tjänster med bokföringsuppgifter.

VD

MEDIMAR. För att leda och utveckla verksamheten söker vi nu en kommunikativ, driftig och målinriktad VD

VÄRDINNA/STÄDARE

SALTVIKS FÖRSAMLING. För ca 15 h/veckan.

ams