Att köpa och sälja aktier från det egna hemmakontoret har blivit allt vanligare under de senaste femton åren.
Hur många det är som är så kallade daytraders, sina egna aktiemäklare, på Åland är det ingen som riktigt vet. Det kan vara åtskilliga, uppåt hundra kanske?
Det man i alla fall vet är att de är minst tolv. Så många är nämligen med i den årsgamla föreningen Onlinetraders.
Eeva Axelsson, Viking Sundblom och
Mauri Saarela är tre av medlemmarna som handlar regelbundet via nätet och som försöker ha mer pengar på kontot hos sin nätmäklare när de går och lägger sig på kvällen än när de steg upp på morgonen.
Öka kunskapenDen som är sin egen aktiemäklare är en ensam människa på en marknad som styrs av rädsla, girighet och rykten. Det är aldrig lätt att veta vad som är sant eller falskt eller varför någon säger det eller det just nu. Det enda som ”hemmamäklaren” vet är att det är hans eller hennes pengar som står på spel.
– En av Onlinetraders uppgifter är att försöka göra medlemmarna bättre att handla aktier på nätet, säger Eeva Axelsson. Vi utbyter erfarenhet om olika informationskällor, hjälpmedel och annat som kan öka vår kunskap.
20 sekunderSätten att arbeta på som daytrader eller swingtrader är många. Som namnet antyder handlar det dock nästan uteslutande om korta affärer. Det innebär att en aktiepost behålls i några sekunder, en dag eller kanske tre-fyra dagar.
– Min kortaste affär var på tjugo sekunder, berättar Mauri Saarela som inte vill säga vilken aktie det handlade om eller om det klirrade eller sved i plånboken.
Han gör som en del andra, går och lägger sig klockan två sedan han kollat börserna på andra sidan jordklotet för att vakna klockan tio när värdepappershandeln drar igång i Norden.
Viking Sundblom har en klar taktik när det gäller det egna sättet att handla med aktier.
– Jag ser till att jag har noll på kontot när jag börjar handla på morgonen och noll när jag slutar för dagen, säger han. Det är ett bra råd till den som vill sova gott om natten. Den som inte behåller aktier över helgen får också en lugnare lördag-söndag. Man vet aldrig vad som kan hända i världen och som kan påverka börserna när de håller stängt.
Svårt ta en förlustHan menar att det där med psykologi och aktiehandel är ett kapitel för sig.
– Trots att man har en princip och ett system som man tänkt handla efter så gör man ofta inte så. Att gå till psykologen i den situationen ligger nära till hands.
Han har varit med om dagar med tjugotalet vinstaffärer men kanske bara tre förlustaffärer.
– Ändå har jag då bara gott plus minus noll. Förlustaffärerna blir vanligen större än de som skapar vinst. Orsaken är att det är så svårt att ta en förlust. Man klamrar sig kvar vid aktien och hoppas det ska vända.
Eeva Axelsson har varit i branschen så länge att hon blivit rejält luttrad.
– Jag lägger mig klockan nio och sover gott om natten. Och man kan faktiskt också tjäna pengar på en aktienedgång. Man kan blanka, det vill säga sälja före en nedgång och sedan köpa tillbaka aktierna till ett lägre pris.
”The Whispers”Alla tre håller med om att de tekniska stödsystem som de etablerade nätmäklarföretagen ställer upp med har blivit bättre. I dag får man information om kursrörelser lika snabbt som proffsen vid mäklarborden.
Svårare är det dock att komma åt ”The Whispers”, ryktesspridarna, en yrkesgrupp som är ute för att sprida just rykten som driver aktiekurserna upp eller ner.
Men med rätt kunskap kan även en daytrader göra klipp. För en tid sedan cirkulerade rykten på Åland om ett stort gasfynd i Sibirien. Den som hoppade in i det aktuella bolaget, som handlas på norska börsen, i rätt tid har kammat hem en värdestegring på 450 procent.
Å andra sidan, pengar har man inte tjänat förrän man har dem i handen.
– Vi ser gärna att vi får fler medlemmar i Onlinetraders, säger Eeva Axelsson. Det är bara att höra av sig.
SeminariumFör att öka kunskapen om onlinetrading ordnar föreningen tillsammans med eQ Bank och Ålands aktiesparare, vars medlemmar för övrigt är inbjudna, ett tradingseminarium i Mariehamn den 8 maj.
På plats finns bland andra
Gideon Bolotowsky, en guru när det gäller teknisk analys.
Seminariet är öppet för alla men antalet platser är begränsat.
STIG LARSÉN