-
(24.05) 07:00
Godby högstadiums musikal till Helsingfors -
(16.05) 08:06
Liten skrift om Lemlands sjöfart -
(15.05) 08:51
Åländska skolelever till Skolmusik 2013 -
(13.05) 07:00
Elever skapade konst av böcker -
(10.05) 07:24
Direktsänd balett från Moskva -
(03.05) 07:00
Intermezzokören sjunger i vinkällaren -
(02.05) 08:05
Rita Jokiranta fick stipendium
Foto: Stefan Öhberg
Oaser med konst lockar i helgen
Publicerad: 26/07/2012 10:09
Konstrundan genomförs på lördag och söndag då konstnärer runt om på Åland öppnar dörrarna till sina ateljéer och verkstäder. Men redan på fredag bjuder ”Konstens fredag” på en begivenhet på Torggatan i Mariehamn där Linda Karlsson skapar ett konstverk av återvunna textilier, ett verk där vem som helst kan bli medskapare.
Saara Karrenpalo, regionansvarig för de åländska aktiviteterna under Konstrundan berättar att det är den femte upplagan som nu sjösätts.
– Intresset från konstnärernas sida är ungefär som under tidigare år, vi brukar ha mellan 20 och 25 åländska deltagare, säger hon.
Några av de åländska konstnärerna samlades i går på stadsbiblioteket i Mariehamn.
Fint initiativ
Juhan Pykäläinen berättar att han varit med i Konstrundan nästan alla år och före det också i det lokala åländska arrangemanget med öppna ateljéer. Han tycker att det är ett fint initiativ.
– Jag har kunnat ha upp till ett par hundra besökare. Många återkommer och tar nya med sig. Jag har också märkt att de som kommer till min ateljé under Konstrundan har lättare att ta kontakt och komma igen vid andra tidpunkter.
Pykäläinen ser också en allmänbildande sida i aktiviteten.
– Man får en möjlighet att berätta om teknikerna bakom konstverken.
Peter Winquist nickar instämmande och tillägger:
– I en ateljé är det också lättare att ställa frågor än på en utställning. Tröskeln är lägre.
De är med på årets runda:
De som är med är: Merja Håkansson, Brändö, Inga Snellman, Helena Taivassalo, Kristina Wigren och Tia Itkonen, Geta, Jonas Wilén, Peter Winquist, Eckerö, Lillan Michelin, Hammarland, Juha Pykäläinen, Solveig Mörn, Sund, Kalle Wetterström, Mia Englund, Jomala, Ammi Krogius, Carolina Sundelin, Ann Gustafsson, Ann-Britt Eriksson, Gunnar Sjöblom, Nanna Sjöström, Barbro Avellán, Gunilla G Nordlund, Marlene Lindbäck, Linda Karlsson, Tove-Maria Chanfreau, Mariehamn och Sixten Jansson, Lumparland.
Åbolands hantverk och lokalt Ålands slöjd- och konsthantverk står bakom Konstrundan som stöds av Svenska kulturfonden, Konstsamfundet och Taito Åboland.
Läs mera i dagens Nyan.
Jan Kronholm
jan.kronholm@nyan.ax
Stort tryck på Kumlinges visfest
Publicerad: idag 13:10
Kulturnyheter Artister från alla håll vill komma till Kumlinge.Ett trevligt problem för Visor så in i Norden-generalen Torbjörn Engman. Men han känner att åldern börjar komma emot.
Rockoff släpper YOHIO
Publicerad: igår 20:01
Kartellen till Rockoff
Publicerad: igår 15:36
Nöje Gangstarap med Kartellen blir det på Rockoff.
KommenteraHouseduon Nause till Rockoff
Publicerad: 22/05/2013 13:24
Nöje DJ- och producentduon Nause kommer till Rockoff, meddelar festivalchefen Sofia Kosonen.
Sälen var hel!
Publicerad: 21/05/2013 06:49
Uppdaterad: 21/05/2013 08:50
Drabbad av Netrebko-feber
Publicerad: 20/05/2013 08:00
Krista är klar för Rockoff
Publicerad: 17/05/2013 23:00
Nöje Krista Siegfrids gör sin första Rockoffspelning som soloartist i sommar.
Nyskrivet på Pellas ladugårdsteater
Publicerad: 17/05/2013 10:02
Post- och tullhuset fylls med kultur
Publicerad: 15/05/2013 09:07
- (24.05) 21:01 Petra "September" Marklund bokad till Rockoff
- (24.05) 18:00 Nyheter från Åland24
- (24.05) 16:37 Tiotal söker Medimartjänst
- (24.05) 15:56 Två glassbilar till Åland i sommar
- (24.05) 15:00 Mårten Andersson fortsätter som prost

