ARN-HENRIK BLOMQVIST. <BILDRUBRIK>En av tre. </BILDRUBRIK>Arn-Henrik Blomqvist har grundat skivbolaget Ax Records tillsammans med Dave Webb och Istvan Stenberg. På bolagets hemsida www.records.ax kan man läsa mer om bolaget samt köpa skivor från deras nät Foto: Erkki Santamala

Ax Records ger musiker möjligheter

Publicerad: 29/06/2007 06:35

Uppdaterad: 29/06/2007 10:40

Kulturnyheter Åland har fått ett nytt skivbolag. Ax Records är bolaget som koncentrerar sig på ålänningar och deras musik. (På bilden Arn-Henrik Blomqvist.)
I november förra året grundade Arn-Henrik Blomqvist, Istvan Stenberg och Dave Webb skivbolaget Ax Records. Blomqvist och Webb håller till i Kulturmediahuset Qs lokaler i Mariehamn och Stenberg pendlar från Stockholm. Bolaget både producerar musik samt hjälper sina artister med distrubution och promotion.
– Vi undersöker det åländska musiklivet i jakt på kvalitét. Vi producerar sådant som vi tror på, inte vad som helst utan artister som vi ser potential hos, säger Blomqvist.
Hittills har bolaget spelat in tillsammans med bland andra Fryk, Biomech, Maria Stenberg och Camilla Heidenbergs band EC.
– Och vi har väldigt mycket på gång till hösten, säger Blomqvist.


Förmånliga
På Ax Records är det Stenberg som sköter inspelning, mix och mastering. Stenberg har lång erfarenhet från musikbranschen och har arbetat med många stora artister i Sverige.
– För tillfället håller han på med två produktioner på Dramaten i Stockholm så han pendlar fram och tillbaks, säger Blomqvist.
Utformning och print av cd- och dvd-skivor, distrubution och promotion sköts av Blomqvist och Webb.
Bolaget siktar på att kunna erbjuda förmånliga priser till sina artister.
– Vi har gjort en deal med ett bolag i Finland. Vi har hand om alla artister i svenskfinland för deras räkning och därför kan vi hålla lägre priser, förklarar Blomqvist och tillägger att de är ganska flexibla när det gäller priserna.
– Vi gör det här för att det är jätteroligt, inte för pengarna, säger han.


Rörliga bilder
Studion där Ax Records spelar in har Nyan skrivit om tidigare. Fyra rum som skiljs åt av fönster gör att väldigt stora band kan spela in i studion, även om musikerna står i olika rum kan de tack vare fönstren spela ”tillsammans”. Meningen är också att skivbolaget skall kunna framställa rörligt bildmaterial för att skapa dvdskivor istället för de klassiska cdskivorna. Till hjälp finns Qs filmbolag Smartsome Productions.
– Det finns väldigt många duktiga band och musiker på Åland men tidigare har det varit svårt för dem att komma vidare här. Antingen har de fått åka härifrån för att spela in eller så har det inte blivit något. Och många band splittras de när de skall börja studera. Men sådana problem går det att arbeta sig runt, vi är villiga att hjälpa till med sådant också, säger Blomqvist.

MALIN LUNDBERG

Foto: Andreas Dienert

Avdragsgillt donera till Sjöfartsmuseet

Publicerad: 01/09/2010 15:15

Kulturnyheter Nu blir det möjligt för samfund att göra donationer till förmån för Ålands sjöfartsmuseum och sedan göra avdrag i beskattningen.
Från museets sida hoppas man att detta skall göra det attraktivare för företag att stöda museet och dess verksamhet. (På bilden museichef Hanna Hagmark-Cooper, som hoppas att avdrsgrätten skall underlätta för museet att få stöd från näringslivet på Åland.)


Foto: Erkki Santamala

Till Åland med Mozart och Bizet

Publicerad: 01/09/2010 06:50

Uppdaterad: 01/09/2010 12:57

Kulturnyheter Åland får ett celebert konsertbesök om en dryg vecka. Mats Liljefors (bilden), välkänd dirigent och konstnärlig ledare för Musik på slottet i Stockholm kommer till Mariehamn med sinfoniettan ur filharmonikerna i S:t Petersburg den 9 september.
I konserten medverkar också åländska sopranen Frida Jansson som bjuder på fyra operarior.


Planera för lokal avfallsdeponering!

Publicerad: 31/08/2010 22:00

Kulturnyheter


Foto: Jonas Edsvik

Tandemutställning med kontraster på Kakelhallen

Publicerad: 31/08/2010 06:50

Uppdaterad: 31/08/2010 09:48

Kulturnyheter Oljemålningar i flödande klara färger kontrasterar mot bilder och ett videoverk i svartvitt i den utställning som hade sin vernissage i Kakelhallen i Mariehamn i lördags.


Foto: Mikaela Bruhn

Soundway skivdebuterar med country

Publicerad: 30/08/2010 13:45

Kulturnyheter Soundway hör till institutionerna inom den åländska dansmusiken. Bandet har funnits i hela 24 år, men först nu släpper man den första skivan. (På bilden, från vänster: Jochum Juslin, Markus Helander, Kristian Karlå, Tony Wikström och Carola Larsson.)


Foto: Erkki Santamala

Från soldat till dagistant i postkonst

Publicerad: 30/08/2010 06:50

Uppdaterad: 30/08/2010 10:16

Kulturnyheter Maskulina och feminina normer står i fokus i tyska konstnären Peter Küstermanns mail art-utställning ”Emancipation” i Önningebymuseet.
Bland annat tyska soldater som sadlat om till föreskolelärare har bidragit till utställningen.


Foto: Erkki Santamala

Bel Canto redo för höstens terminsstart

Publicerad: 30/08/2010 06:40

Uppdaterad: 30/08/2010 10:24

Kulturnyheter Sällskapet Bel Canto Alandia, som hittills ordnat sommarkurser för sångare, utvecklar nu sin verksamhet.
I vecka 37 startar sällskapets hösttermin, med både sång och instrumetundervisning. (På bilden Anna Tohver, Nina Andersson och Catherine Frisk Grönberg i Bel Canto.)


Foto: PRIVAT

Forskare från Åland i ny bok om socialt kapital

Publicerad: 30/08/2010 06:30

Uppdaterad: 30/08/2010 10:33

Kulturnyheter Är finlandssvenskarna lyckligare och friskare och lever längre? Och beror det på att finlandssvenskarna har ett större socialt kapital än finnarna? Kring den frågeställningen kretsar inläggen i en ny bok som Svenska litteratursällskapet gett ut.
Redaktörer är Susan Sundback (bilden) och Fredrica Nyqvist, båda från Mariehamn.


Foto: Stefan Öhberg

Ger ut åländsk matbok i höst

Publicerad: 27/08/2010 15:15

Kulturnyheter En matbok där man skall kunna njuta både av bilderna och recepten. Så beskriver fotografen och författaren Manne Stenros boken ”Åland ā la carte” som han just nu färdigställer.
Som en aktuell accent hoppas han också – om klartecken ges från museibyrån – få med en bild på en champagneflaska från sommarens vrakfynd. (På bilden visar Stenros den skärgårdsbok som han gav ut 2008.)


Foto: Tanja Lönnqvist

Glenn vill göra CD-version av Nygatans kungar

Publicerad: 27/08/2010 07:00

Nöje 1994 skrev mångsysslaren Glenn Koskinen en häcklande rap om den åländska polismyndigheten- ”Nygatans kungar”. Men hur gick det sedan?
– Folk på stan ropar fortfarande ”Nygatans kung” efter mig ibland, säger han.


Foto: Stefan Öhberg

Matildas design känner inga gränser

Publicerad: 27/08/2010 06:50

Uppdaterad: 27/08/2010 10:30

Kulturnyheter Raka linjer är ingenting för Matilda Karlström från Föglö.
– Jag tycker om när det är lite snett och vint. Att kläderna har oväntade lösningar och inte är som de ”ska” vara.
Med start på måndag visas hennes examenskollektion ”Spillror” på Föglö bibliotek.


Foto: Erkki Santamala

Tar vara på barns leklust och fantasi

Publicerad: 26/08/2010 06:50

Uppdaterad: 26/08/2010 10:04

Kulturnyheter – Det är viktigt att barn får leka och använda sin fantasi, säger skådespelaren Julia Westerberg som tillsammans med musikern Anders Laine aktivt arbetar med barn och ungdomar. Nu är de aktuella med ett projekt för daghemmet Storstugan i Mariehamn.


Foto: PRIVAT

Ny essäsamling av Johannes Salminen

Publicerad: 26/08/2010 06:40

Uppdaterad: 26/08/2010 10:23

Kulturnyheter "Vidgar vårt historiska medvetande", rubricerar Nyans recensent Jan Kronholm sin anmälan av Johannes Salminens nya essäsamling, "Islams två ansikten", som utkommer i dag, torsdag på Söderströms och Atlantis. Läs recensionen i dagens Nyan.


Foto: PRIVAT

"Iris"-inspelningen avslutas nu i Stockholm

Publicerad: 25/08/2010 06:50

Uppdaterad: 25/08/2010 09:40

Kulturnyheter Nu filmas de sista scenerna för långfilmen ”Iris”. Efter sommarens arbete på Åland filmar man under fyra dagar i Stockholm.
Filmen har premiär i september nästa år men redan under sommaren hoppas man att Åland kunde få en förhandspremiär. (På bilden Iris (Agnes Koskinen) och hennes mor Esther (Maria Salomaa på en gata i Gamla stan.)


Ny på Åland
ams

FASTIGHETS KONSULT

MARKNADSFÖRINGS- OCH MEDIEANSVARIG. Då verksamheten expanderer inrättar vi en ny tjänst som marknadsförings- och medieansvarig.

FAB MARSTAD

VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR. FAB Marstad söker en verkställande direktör för att ansvara, leda och utveckla den operativa verksamheten.

MISE

HANDLÄGGARE/INSPEKTÖR. Tjänsten kräver att du är strukturerad och stresstålig med god förmåga att planera och prioritera bland dina arbetsuppgifter.

SUNDS KOMMUN

VIKARIE SOCIALARBETARE/BARNOMSORGSLEDARE. Från den 1.10.2010-31.5.2012 söker vi en vikarie för vår socialarbetare/barnomsorgsledare med 85% arbetstid av heltid.

MARIEHAMNS PERSONDATORER

NÄTVERKSTEKNIKER. Som kommer att arbeta med drift och underhåll av företagsnätverk med inriktning på drift av servrar och nätverk samt brandväggar och backuplösningar.

ÅLAND24

VIDEREPORTER. Du är journalist eller mediamänniska, intresserad av tv-mediet, tekniskt kunnig och nyfiken.

ÅLAND24

TV-CHEF. Åland24 är idag en etablerad del av det åländska medialandskapet.

HALTIK - FÖRVALTNINGENS IT-CENTRAL

PLANERARE. Förvaltningens IT-central HALTIK producerar de informations- och kommunikationstekniska tjänster som behövs med tanke på landets inre säkerhet och invandringen till Inrikesministeriets förvaltningsområde.

ASP SHIP MANAGEMENT GROUP

LÖNERÄKNARE. Till vårt kontor i Mariehamn söker vi en löneräknare med ca 60% arbetstid för att ta hand om de anställda ombord på våra finska båtar.

ams